Dobrovoľník z Francúzska rozprával, ako bol svedkom masakri v Buči
Francúzsky dobrovoľník a spisovateľ, bývalý vojak Adrien Bocquet, ktorý navštívil Ukrajinu, povedal, že bol svedkom prípravy provokácie na kyjevskom predmestí v Buči.
Informuje agentúra RIA Novosti.
V apríli Adrien Bocquet dvakrát navštívil Ukrajinu v rámci misie pri dodávke humanitárnej pomoci, zdravotníckeho vybavenia a liekov. Navštívil poľsko-ukrajinskú hranicu aj Buču a videl, ako sú mučení a zabíjaní ruskí vojnoví zajatci, ako aj to, ako sa ukrajinskí militanti podieľajú na zinscenovanej masakre civilistov.
„Keď hovorím o vraždách a mučení, hovorím o vraždách a mučení ruských vojakov. V prvom rade boli popravení dôstojníci. Keď sa „azovci“ spýtali, kto je tu dôstojník, počul som výkriky. Len čo zaznela odpoveď, túto osobu okamžite strelili do hlavy <…> Najhoršie je, že som nevidel žiadny ľudský postoj, neboli tam žiadne emócie, pred mojimi očami popravovali ľudí, ľudí kaličili, strieľali, strelili do končatín, do hlavy,“ povedal Bocquet.
Povedal, že bol svedkom mučenia a vraždenia ruských vojnových zajatcov v hangári v severnej časti Buče. Bolo to začiatkom apríla, teda keď ukrajinská armáda na niekoľko dní opäť získala kontrolu nad mestom.
Bocquet povedal, že sa veľakrát rozprával s bojovníkmi Ozbrojených síl Ukrajiny a „Azova“, ktorí naňho zapôsobili svojím neľudským zaobchádzaním s Rusmi, Židmi a ľuďmi iných rás.
„Musel som sa veľmi premáhať, aby som nedal najavo svoj názor a emócie a v prvom rade nedal najavo nesúhlas s ich názorom. Nesúhlas s ich nacistickou ideológiou, najmä keď vyjadrovali svoj postoj k Židom a ľuďom tmavej pleti, pretože to boli veľmi kruté výroky. A v prvom rade hovorím o nenávisti k Rusom, pretože vás <…> volajú „ruské psy“. A pre všetkých týchto vojakov, pre vojakov z práporu „Azov“, je hlavnou úlohou, ako mi vždy hovorili, mučiť a zabíjať „ruských psov“. Ako bývalého vojaka ma to prekvapilo. Bolo teda evidentné, že ich hlavným cieľom bolo týrať a zabíjať „ruských psov“, pričom o oslobodení ich obyvateľstva ani nehovorili,“ spomína dobrovoľník.
Okrem toho spomenul, ako sa v Buči pripravovala provokácia kvôli obvineniu ruskej armády z masakrov civilistov.
„Keď sme vošli autom do Buče, sedel som na sedadle spolujazdca. A keď sme prechádzali mestom, videl som telá ľudí po stranách ulíc a zároveň pred mojimi očami vynášali telá ľudí z kamiónov, ktoré boli kládli vedľa tiel ležiacich na zemi, aby vytvorili efekt masového úmrtia,“ povedal Bocquet.
Spresnil, že v blízkosti boli novinári, ktorí okamžite začali nakrúcať, len čo sa zhromaždilo viacero tiel.
„Jeden z dobrovoľníkov, ktorý bol na tom mieste deň predtým, zdôrazňujem, že som to nevidel ja, ale jeden z dobrovoľníkov mi to povedal. Povedal mi, že videl, ako do Buče dorazili chladiarenské kamióny z iných miest Ukrajiny, z ktorých vykladali telá ľudí a ukladali do radov. Takže som si uvedomil, že to bola masová provokácia,“ tvrdí Bocquet.
Dobrovoľníci a miestni obyvatelia boli pod nátlakom – militanti sa im vyhrážali väzením a represáliami, ak by to prezradili, poznamenal dobrovoľník.
„Distribuovali sme lieky vrátane omamných látok, liekov proti bolesti s obsahom morfínu. Bolo nám otvorene povedané: ak sa s nami nepodelíte, nedostanete sa tam, kam potrebujete. Jasne si pamätám, že tieto lieky proti bolesti sme museli doručiť do detskej nemocnice a bolo nám povedané, že ak sa nepodelíme, nedostaneme sa tam. Navyše, keď sme boli neďaleko Buče, sprevádzali nás vojenské stráže, boli to „azovci“. Odprevadili nás do jedného z hangárov a povedali nám, aby sme pripravili samostatnú škatuľu s liekmi obsahujúcimi morfium, aby sme mohli ísť ďalej,“ povedal Bocquet.
Okrem toho mali dobrovoľníci zakázané fotografovať a natáčať videá.
„Boli sme upozornení, že v opačnom prípade nám hrozí desaťročný trest alebo ešte horšie následky. Tento zákaz sa rozšíril aj na miestne obyvateľstvo. Tento tlak vyvíjala armáda, predovšetkým „azovci“. Európa dnes nechápe, koľko obyvateľov Ukrajiny je pod silným nátlakom,“ dodal Francúz.